راحت ترین راه خرید قهوه استارباکس

Thursday، ۲۷ Amordaad ۱۴۰۱

ممکن است مانند خیلی‌های دیگر تابه‌حال قهوه استارباکس را امتحان نکرده باشید یا شاید هم کلاً علاقه‌ای به قهوه ندارید. اما مطمئن هستیم که نام استارباکس به گوشتان خورده است. درباره استارباکس اطلاعات زیادی وجود دارد. درباره موفقیت‌های مختلف این کمپانی همین کافی است که به باز شدن روزی 5 شعبه جدید در سراسر دنیا اشاره کنیم.

این کمپانی یکی از موفق‌ترین و مطرح‌ترین شرکت‌های فروش قهوه در جهان است. استارباکس ابتدا در آمریکا تأسیس شد ولی امروزه در سرتاسر جهان شعبه دارد. تعداد شعبه‌های استارباکس به 2500 فروشگاه رسیده است.

هویت این برند به‌قدری بالا است که برای خرید قهوه استارباکس بهتر است یک کتابچه راهنما داشته باشید! ما آن کتابچه را در اختیار شما قرار می‌دهیم. در این مقاله با ذکر نکات مهم در خرید قهوه به شما کمک می‌کنیم تا تجربه‌ای فوق‌العاده از نوشیدن آن داشته باشید.

استارباکس و توسعه جهانی

قبل از آشنایی با نکات مهم در خرید قهوه استارباکس، بد نیست نیم‌نگاهی به سیر صعودی و توسعه این کمپانی داشته باشیم. شرکت استارباکس در سال 1990 دفتر مرکزی خود که در سیاتل واقع شده بود را گسترش داد. کارخانه رست دانه‌های قهوه نیز در همین سال افتتاح شد. دهه 90، دهه پیشرفت این کمپانی محسوب می‌شود. گسترش چشمگیر این برند و جهانی‌شدن آن در همین دهه و در سال 1991 محقق شد. در سال 1992 تعداد شعبه‌های استارباکس به 165 فروشگاه رسیده بود. سرمایه‌گذاری‌های میلیونی روی این کمپانی، سیر صعودی پیشرفت آن را سرعت بخشید.

این شرکت شعبه‌های خود را از سیاتل تا سطح ایالات متحده گسترش داد. به‌این‌ترتیب روزبه‌روز بر تعداد افرادی که این برند را می‌شناختند، اضافه می‌شد و فروش استارباکس بالاتر می‌رفت. در سال 1995 نوشیدنی‌های ترکیبی فراپاچینو در این کمپانی رواج یافت. در سال 1996 سهام‌داران امریکای شمالی نقش مهمی در افتتاح فروشگاه‌هایی در ژاپن، هاوایی و سنگاپور ایفا و یک سرمایه‌گذاری مشترک را به بازار بین‌المللی وارد کردند. در همین سال فروش بطری‌های فراپاچینو در سراسر جهان آغاز شد.

شولتز که رئیس اجرایی این شرکت بود در سال‌های 2000 تا 2007 تعداد کافی‌شاپ‌های این کمپانی را چهار برابر کرده و فروش آن را از 2 میلیارد دلار به 9 میلیارد دلار رساند. زمانی که شولتز در استارباکس مشغول به کار شد، این کمپانی شعبه‌های زیادی داشت و موفقیت بسیاری کسب کرده بود. اما روی کار آمدن شولتز نقطه عطف این برند محسوب می‌شود. او به پیشرفت و گسترش هرچه سریع‌تر استارباکس کمک کرد.

امروزه محصولات استارباکس در سراسر جهان طرف‌داران زیادی دارد و اکثر مردم با این برند آشنایی دارند. قهوه استارباکس در سرتاسر جهان مورد استقلال قرار گرفته است. برای خرید قهوه استارباکس باید به نکاتی توجه کرد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

دستورالعمل جادویی برای خرید قهوه استارباکس!

چه خرید قهوه استارباکس باشد چه هر برند دیگری تنها کافی است از دستورالعمل جادویی ما پیروی کنید. در این روش یک سؤال مهم مطرح می‌شود. پاسخ شما به این سؤال می‌تواند تأثیر زیادی در راهنمایی شما داشته باشد. درمورد نوشیدنی ای مانند قهوه همیشه مردم به دودسته تقسیم می‌شوند. دسته اول افرادی هستند که حداقل یک‌بار قهوه‌های مختلف را چشیده‌اند و حالا قهوه موردعلاقه خود را می‌دانند فقط در تشخیص بهترین نوع آن مشکل دارند. دسته دوم افرادی هستند که نمی‌دانند به چه قهوه‌ای علاقه دارند.

پس برای خرید قهوه ابتدا از خودتان بپرسید که جزو کدام گروه هستید. گروم دوم یعنی افرادی که آشنایی زیاد با قهوه ندارند و نمی‌دانند کدام نوع را بیشتر از بقیه دوست دارند باید با انواع قهوه آشنا شوند. شناخت انواع قهوه می‌تواند این دسته از افراد را راهنمایی کند تا قهوه موردعلاقه خود را انتخاب کنند.

دسته دوم کارشان راحت‌تر است فقط باید به یک سری نکات در خرید قهوه توجه داشته باشند. اولین مرحله این است که ببینید برحسب علاقه این نوشیدنی را انتخاب کرده‌اید یا برحسب نیاز. اگر برحسب نیاز مثلاً برای گرفتن انرژی قهوه می‌خورید، نوع نیازتان را مشخص کنید. به طور مثال قهوه اسپرسو برای گرفتن انرژی در حین فعالیت یا سرکار گزینه مناسبی است. یا اگر می‌خواهید مهمان دعوت کنید و آن‌ها را نیز به قهوه علاقه‌مند کنید قهوه‌ترک یا فرانسه انتخاب خوبی است. در بخش‌های بعدی راهنمای خرید قهوه‌های مختلف را ذکر کرده‌ایم. با ما همراه باشید تا با انواع قهوه آشنا شوید و در انتها نیز نکاتی درباره خرید قهوه استارباکس یاد بگیرید.

راهنمای خرید انواع قهوه‌

برای خرید قهوه استارباکس بهتر است ابتدا راهنمای خرید هرکدام از قهوه‌ها را بررسی کنیم. در ادامه و در بخش‌های بعدی با راه‌های خرید قهوه بیشتر آشنا شده همچنین به طور تخصصی­تر به راهنمای خرید قهوه استارباکس می‌پردازیم.

قهوه اسپرسو

قهوه اسپرسو ترکیبی است از دانه‌های عربیکا و روبوستا. دانه‌های قهوه روبوستا کافئین بیشتری نسبت به عربیکا دارند. باتوجه‌به این ویژگی اسپرسو خیلی راحت می‌توانید درصد کافئین آن را تعیین کنید. کافی است نسبت‌های روبوستا و عربیکا را تغییر دهید تا به درصد کافئین‌های مختلف برسید. اگر کافئین بالا می‌خواهید باید درصد روبوستا را بیشتر کرده و از میزان عربیکا کم کنید. قیمت اسپرسو نیز بستگی به درصد دانه‌های عربیکا و روبوستا دارد. درصد بالای روبوستا باعث می‌شود قیمت قهوه پایین بیاید. به‌عبارت‌دیگر هرچه میزان عربیکا بیشتر باشد قهوه گران‌تر است.

قهوه‌ترک

در این قهوه عموماً از دانه‌های عربیکا استفاده می‌شود؛ بنابراین مثل اسپرسو نمی‌توان ترکیب آن را دست‌کاری کرد و درصد کافئین را تغییر داد. قهوه‌های ترکی که در بازار وجود دارند معمولاً کافئین متوسطی دارند. اگر دنبال قهوه با درصد کافئین زیاد هستید، قهوه‌ترک نمی‌تواند انتخاب خوبی باشد.

قهوه فرانسه

روش تهیه قهوه فرانسه بستگی به دستگاه آسیاب آن دارد. به‌طورکلی با دو دستگاه فرنچ پرس و قهوه‌ساز برقی می‌توان این قهوه را تهیه کرد. ویژگی مهم این قهوه درشت بودن آن است. یک قهوه فرانسه خوب باید دانه‌های درشتی داشته باشد. اگر دستگاه قهوه‌ساز در خانه دارید، فرانسه گزینه مناسبی برای شما است.

تشخیص انواع قهوه در سه سوت!

ابتدا با ساده‌ترین نوع قهوه یعنی قهوه دمی شروع می‌کنیم. در خرید قهوه استارباکس سه نوع قهوه وجود دارد که جزو قهوه‌های اصلی آن محسوب می شوند. این سه نوع، قهوه رست روشن، میانه و تیره هستند. علت تفاوت رنگ این قهوه‌ها مدت‌زمان رست کردن آن‌ها است که باعث می‌شود علاوه بر رنگ، طعم متفاوتی نیز داشته باشند.

قهوه یخی نوع دیگری از قهوه است که برای نوشیدن آن بهتر است همراه با خامه سفارش داده شود. در این نوع قهوه به علت استفاده از فقط یک نوع دانه قهوه نمی‌توان میزان رست کردن را تعیین کرد.

روی اسپرسو یک‌لایه کف وجود دارد. این قهوه طعم غلیظ و تندی دارد. این نوع قهوه در تمام قهوه‌های دیگر به‌جز نوع دمی و یخی وجود دارد. اسپرسو معمولاً در یک شات کوچک برای شما سرو می‌شود.

نوع بعدی، قهوه لاته است. اگر به شات اسپرسو شیر اضافه کنیم قهوه لاته خواهیم داشت. مقدار اسپرسو قابل تغییر است و می‌توانید آن را تعیین کنید. لاته انتخاب خوبی برای افرادی است که می‌خواهند قهوه سالم‌تری بخورند. لاته سبک با شیر کم‌چرب درست می‌شود و در طعم‌های مختلف قابل سفارش است.

از دیگر انواع قهوه می‌توان به ماکیاتو اشاره کرد. این قهوه مشابه لاته است تنها با این تفاوت که شیر کمتری داشته و میزان قهوه در آن بیشتر است. کاپوچینو نیز ترکیبی بین لاته و ماکیاتو است. این قهوه نیز مانند ماکیاتو شیر کمتری دارد اما میزان کف آن از ماکیاتو بیشتر است.

یکی از انواع پرطرف‌دار قهوه، موکا است. در ترکیب این نوع قهوه از شکلات استفاده می‌شود؛ بنابراین برای افرادی که دنبال یک قهوه خوش طعم می‌گردند مناسب است. نوع آخر نیز امریکانو است. تفاوت این قهوه مشهور با اسپرسو این است که بعد از ریختن اسپرسو در فنجان مقداری آب داغ به آن اضافه می‌شود.

خرید قهوه استارباکس در ایران

جالب است بدانید هیچ نمایندگی و مرکز رسمی در ایران وجود ندارد که برای خرید قهوه استارباکس به آن مراجعه کنید. بااین‌حال به دلیل طرف‌داران زیاد و پروپاقرصی که این نوشیدنی در ایران دارد، راه‌حل‌هایی برای دسترسی به این قهوه ایجاد شده است. باوجوداینکه هیچ نمایندگی رسمی و شعبه‌ای از این کمپانی در ایران وجود ندارد اما روش‌هایی برای دسترسی به قهوه استارباکس وجود دارد.

در حال حاضر در تهران و دیگر شهرهای ایران، این قهوه قابل خریداری است. کافی‌شاپ‌ها و فروشگاه‌های معتبری وجود دارند که به‌صورت آنلاین و حضوری محصولات استارباکس را می‌فروشند. در شهرهایی مانند تهران، یزد، اصفهان، مشهد و ... خرید قهوه استارباکس به دو صورت حضوری و آنلاین فراهم شده است.

به دلیل نوسانات قیمت دلار و افزایش هزینه واردات قهوه استارباکس، قیمت این محصول ممکن است با نوساناتی همراه بوده و افزایش یابد. بااین‌حال کیفیت بالای این قهوه و خوش طعم بودن آن باعث شده مردم این قهوه را به برندهای دیگر ترجیح دهند و باوجود مشکلات دسترسی به این محصول، اقدام به خرید آن کنند. پیشنهاد ما این است که برای خرید قهوه استارباکس از فروشگاه‌های آنلاین استفاده کنید زیرا در این صورت هزینه کمتری برای­تان خواهد داشت.

نکات مهم درباره خرید قهوه استارباکس

نکات مهمی درباره خرید قهوه استارباکس وجود دارد که در این بخش به آن ها اشاره می کنیم. انقضای قهوه استارباکس همیشه یک ساله است. برای اطمینان از صحت تاریخ تولید و انقضای این محصول باید به بارکد آن توجه کرد. تاریخ تولید و انقضای درج شده می تواند نقش مهمی در تشخیص نوع اصل و تقلبی داشته باشد. زیرا تمام قهوه های استارباکس اصل تاریخ انقضای یک ساله دارند .

اگر این قهوه را از فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید، با کمی فشار به سوپاپ وسط آن باید بتوانید عطر قهوه را احساس کنید. بسته‌بندی قهوه اصل حتماً همراه سوپاپ است. این سوپاپ جلوی ورود هوا به داخل قهوه را گرفته و می‌تواند گاز مضر موجود در قهوه را نیز خارج کند. بعد از باز شدن قهوه باید بتوانید بوی تازگی آن را حس کنید.

بارکد محصول می‌تواند نشان‌دهنده اصالت آن باشد؛ بنابراین روش تشخیص قهوه استارباکس اصل و تقلبی بارکد آن است. اصل این قهوه تولید سوئیس است. بارکدهایی که سه رقم ابتدایی آن‌ها 761 باشد یعنی اصل هستند. همچنین باید به نکاتی مانند وجود برچسب بهداشت روی آن توجه داشته باشید. به تاریخ رست درج شده روی آن دقت کنید بهتر است این تاریخ از 4 ماه کمتر باشد.

بعد از خرید قهوه استارباکس به بسته‌بندی آن توجه کنید. روی بسته، نوع قهوه و دستگاه مناسب برای درست‌کردن آن نوشته شده است. قیمت قهوه استارباکس به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از این عوامل میزان کافئین موجود در آن است. درصد کافئین موجود در قهوه بستگی به میزان دانه‌های عربیکا دارد. هرچه میزان عربیکا بیشتر باشد قهوه گران‌تر خواهد بود؛ بنابراین اگر دنبال خرید قهوه با قیمت پایین‌تر هستید باید از میزان کافئین بالا چشم‌پوشی کرده و قهوه با درصد کافئین پایین یا حتی بدون کافئین سفارش دهید.