چرا قهوه استارباکس بهترین است؟

Thursday، ۲۷ Amordaad ۱۴۰۱

شاید امروزه کمتر کسی باشد که نام قهوه استارباکس به گوشش نخورده باشد. مخصوصاً اگر طرف‌دار پروپاقرص قهوه باشید، مطمئناً با این برند آشنایی دارید. اما آیا تابه‌حال با خود فکر کرده‌اید چه چیزی باعث محبوبیت استارباکس شده­است؟

این کمپانی که امروزه یکی از قوی‌ترین و موفق‌ترین شرکت‌های تولیدکننده قهوه در جهان است، کار خود را با یک فروشگاه کوچک و معمولی آغاز کرد. چه کسی فکرش را می‌کرد که یک کافی‌شاپ کوچک در قلب سیاتل که حاصل همکاری سه دوست قدیمی با یکدیگر است تبدیل به یک موفقیت جهانی شود، تا جایی که برآورد می‌شود استارباکس روزانه 5 فروشگاه جدید افتتاح می‌کند!

گونه‌های متفاوتی از قهوه در جهان وجود دارد که باتوجه‌به طعم و کیفیت تقسیم‌بندی می‌شوند. به طور مثال قهوه عربیکا به دلیل عطر و طعم فوق‌العاده آن‌ یکی از بهترین قهوه‌ها در جهان محسوب می‌شود و از کیفیت بالایی برخوردار است.

درصد کافئین موجود در قهوه عامل دیگری است که می‌توان بر اساس آن دسته‌بندی قهوه‌ها را تعیین کرد. شناخت انواع قهوه تا حد زیادی به ما کمک می‌کند تا بتوانیم مقایسه درستی از برندهای مختلف داشته باشیم و قهوه باکیفیت را از نوع معمولی آن تشخیص دهیم.

قطعاً مهم‌ترین عامل محبوبیت و موفقیت زیاد شرکت استارباکس ارائه قهوه باکیفیت است. اما اینکه این قهوه چه ویژگی‌هایی دارد و چطور تا این اندازه طرف‌دار دارد موضوع بحث ما است. در ادامه درمورد آن صحبت خواهیم کرد.

شولتز، آغاز یک امپراطوری

زمانی که جری بالدوین، گوردون بوکر و زیو سیگل، بنیان‌گذاران قهوه استارباکس تنها در فکر فروش دانه‌های قهوه به مردم بودند، هاوارد شولتز نقش مهمی ایفا کرد. شولتز که در سال 1982 به‌عنوان مدیر بازاریابی شرکت قهوه استارباکس استخدام شده بود، در سفر خود به ایتالیا به نکته جالبی پی برد. این نکته تبدیل به سرآغاز داستان موفقیت این شرکت شد.

او متوجه شد که در میلان تعداد زیادی کافی‌شاپ وجود دارد که علاوه بر فروش قهوه، مکانی تفریحی برای مردم به‌حساب می‌آیند. یک محیط دوستانه یا خانوادگی همراه با موسیقی و فضایی دراماتیک! دیدن ارتباط مردم با کافی‌شاپ و قهوه، شولتز را به این فکر فروبرد که چنین ایده‌ای را درباره استارباکس پیاده کند.

بااین‌حال زمانی که شولتز این موضوع را با سه مؤسس اصلی قهوه استارباکس در میان گذاشت با مخالفت آن‌ها روبه‌رو شد. شولتز در پی این مخالفت‌ها تصمیم گرفت که استارباکس را ترک کند. اما سرنوشت به‌گونه‌ای رقم خورده بود که در سال‌های بعد، این نام هاوارد شولتز بود که در رأس کمپانی بزرگ و موفق استارباکس می‌درخشید.

به دنبال تصمیمات جدیدی که بنیان‌گذاران استارباکس گرفته بودند مبنی بر اینکه روی تجارت دیگری کار کنند، این شرکت را به شولتز واگذار کرده و سهم خود را به او فروختند. به‌این‌ترتیب شولتز توانست ایده‌ای که از سفر خود الهام گرفته بود را پیاده کرده و افتتاح شعب مختلف و کافی‌شاپ‌های زنجیره‌ای استارباکس را آغاز کند.

اصول و ارزش‌های استارباکس

شاید اصول کلی قهوه استارباکس در این سخن هاوارد شولتز نهفته باشد که می‌گفت "ما با روح و روان مردم سروکار داریم." بی‌شک اگر پیوندی عمیق بین محصولات این کمپانی به‌ویژه قهوه استارباکس و مردم وجود نداشت، نمی‌توانست تا این اندازه پرفروش شود. اما هر شرکتی چه بزرگ چه کوچک باید از اصولی پیروی کند تا آن را به سمت موفقیت بیشتر سوق دهد.

یکی از اصول بسیار مهم در این کمپانی، جلب رضایت مشتری از طریق فراهم‌کردن محیطی دنج و آرام و تحویل قهوه برشته شده و تازه به مشتریان است. استارباکس بر این عقیده است که وقتی مردم قهوه خوب مصرف کنند دنیا می‌تواند به‌جای بهتری تبدیل شود!

مسئولیت‌پذیری بالای استارباکس و تلاش برای کاهش صدمات زیست‌محیطی ناشی تولید این محصولات یکی دیگر از اصول این شرکت است. این موضوع توجه و رضایت مردم را نیز به همراه داشته است.

از جمله قوانین جالبی که در این شرکت وجود دارد و شاید بتوان آن را جزو اصول اولیه شرکت استارباکس به‌حساب آورد قانون ده ‌دقیقه‌ای است. بر اساس این قانون تمام شعب این کمپانی در سرتاسر جهان 10 دقیقه زودتر از مراکز دیگر فعالیت خود را شروع کرده و در پایان روز نیز 10 دقیقه دیرتر از سایر فروشگاه‌ها و زمان رسمی آن کشور تعطیل می‌شوند.

قهوه استارباکس، یکه‌تاز برندها

استارباکس در بین برندهای معتبر و مطرح جهانی قرار دارد. قهوه استارباکس به یک نوشیدنی بسیار رایج تبدیل شده که صبح‌ها دست بسیاری از افراد دیده می‌شود. با اینکه تحریم‌ها دسترسی مردم ایران به قهوه استارباکس را دشوار کرده است اما بسیاری از مردم جهان به این نوشیدنی عادت کرده‌اند.

یکی از ویژگی‌های بسیار مهم قهوه‌های این شرکت چند برابر بودن میزان کافئین موجود در آن‌ها نسبت به سایر کمپانی‌ها است! همه ما می‌دانیم که کافئین اعتیادآور است و افراد زیادی معتاد قهوه و نوشیدنی‌های کافئین‌دار هستند. اما محبوبیت قهوه استارباکس تا حدی است که در بعضی موارد می‌توان گفت این ماهیت قهوه نیست که مردم به آن عادت کرده‌اند بلکه عده زیادی به قهوه‌های استارباکس معتاد بوده و تنها به این شرکت وفادار هستند.

اگرچه مانند هر زمینه دیگری در مورد قهوه هم برندهای بسیار بزرگ دیگری وجود دارند که به‌عنوان رقبای جدی قهوه استارباکس به‌حساب می‌آیند. اما کیفیت بالا و استقبال بی‌نظیر مردم از محصولات این کمپانی باعث شده که نام استارباکس همیشه در صدر برندهای موفق در این زمینه باشد.

از جمله ویژگی‌های قهوه استارباکس که وجه تمایز این محصول با محصولات دیگر نیز به‌حساب می‌آید، می‌توان به برشته شدن دانه‌های قهوه به طور مناسب و عالی، وجود طعم‌های متنوع و چاشنی‌ها، رایحه‌های مطبوع، بافت منحصربه‌فرد و طعم فوق‌العاده آن اشاره کرد.

محصولات استارباکس

با اینکه قهوه استارباکس دلیل فروش بالای این شرکت است اما استارباکس تنها بر نوشیدنی اکتفا نکرده و علاوه بر این‌ها انواع شیرینی و غذاهایی مانند سالاد، ساندویچ‌های گرم و سرد و لبنیات و سایر مواد غذایی نیز در استارباکس به فروش می‌رسد.

تجهیزات و لوازم جانبی قهوه و چای هم از دیگر محصولات این شرکت است. قهوه دم‌کرده، اسپرسو، آیس کافی و انواع دیگر قهوه، چای و حتی نوشیدنی‌های بدون قهوه از جمله محصولات استارباکس است.

محبوب‌ترین محصولات

محصولی که باعث موفقیت این کمپانی شده قهوه استارباکس است و محبوبیت آن بر هیچ‌کس پوشیده نیست. این شرکت تاکنون بیش از 30 نوع قهوه مرغوب و باکیفیت تولید کرده است. از قهوه‌های آماده‌ای مثل اسپرسو، ترک و لاته گرفته تا دانه و پودر قهوه همه در استارباکس موجود است. از پرطرف‌دارترین محصولات این برند می‌توان به لاته، آیس موکا شکلات سفید، فراپاچینودارچینی و هات چاکلت اشاره کرد.

قهوه‌های استارباکس انواع مختلفی دارد مثلاً مدل sturbucks Sumatra با دانه‌های کامل که دارای اسیدیته بسیار کم است و از عربیکا به‌صورت 100درصد خلوص در آن استفاده شده است. طعم بسیار مطبوعی دارد و دارای رایحه‌های فوق‌العاده گیاهی است.

sturbucks Komodo dragon یکی دیگر از انواع محبوب و پرطرف‌دار قهوه‌های استارباکس است و برای افرادی مناسب است که عاشق طعم‌های تند، قوی و غلیظ در قهوه هستند. Sturbucks pike place و breakfast blend نیز از انواع دیگر قهوه‌های استارباکس هستند که هرکدام ترکیبات فوق‌العاده و ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را دارند و برای ذائقه‌ای خاص مناسب هستند.

پری دریایی الهام‌بخش استارباکس!

کمتر کسی است که لوگوی معروف قهوه استارباکس را تشخیص ندهد. این لوگو از پری دریایی الهام گرفته شده است. در طراحی آن تلاش شده که به‌صورت افسانه‌ای و اسرارآمیز باشد. افسانه‌ها حاکی از این موضوع هستند که پری‌های دریایی با فریب دریانوردان باعث می‌شدند که کشتی‌های آن‌ها غرق شوند!

این موضوع کاملاً با اهداف استارباکس تطابق دارد. زیرا هدف اصلی این کمپانی به دام انداختن مردم و وابستگی شدید آن‌ها به محصولات و نوشیدنی‌های استارباکس است. تاکنون نیز در این امر بسیار موفق واقع شده و افراد زیادی را اسیر جادوی خود کرده است.

بعدها این لوگو دستخوش تغییرات زیادی شد. یک تاج روی سر پری دریایی اضافه شد. شکل بیزینسی تر و امروزی تری به خود گرفت. رنگ قهوه‌ای که در طرح اولیه وجود داشت حذف شد و رنگ سبز جایگزین آن شد. هنوز هم این لوگو جای تکامل و پیشرفت دارد اما به‌عنوان یکی از مطرح‌ترین و معروف‌ترین لوگوها در جهان شناخته می‌شود.

چند نکته جالب درمورد قهوه استارباکس

1. قهوه استارباکس و سایر نوشیدنی‌های آن دارای انواع بسیار زیادی است تا جایی که تقریباً به 8700 نوع مختلف می‌رسد. تنوع زیاد محصولات این کمپانی باعث می‌شود تا هر نوع سلیقه‌ای را به خود جذب کرده و در واقع به یکی از فاکتورهای مؤثر در موفقیت آن تبدیل شود.

2. وقتی صحبت از قهوه می‌شود استارباکس از بسیاری از برندهای ابرقدرت پیشی می‌گیرد به‌طوری‌که 57 درصد از فروش قهوه در کل جهان متعلق به این شرکت است.

3. شعب متعدد این کمپانی و رشد سریع آن تا حدی است که هرروزه فروشگاه‌های جدیدی از این شرکت در اقصی‌نقاط جهان‌دیده می‌شود. البته باتوجه‌به درصد فروش بالای جهانی و محبوبیت چشمگیر این برند این نکته تعجبی ندارد!

4. استارباکس در جلب رضایت مشتری کم نمی‌گذارد و در این مورد حتی به فکر خانواده‌ها و فرزندان آن‌ها نیز هست. در کافی‌شاپ‌های استارباکس معمولاً فنجانی بسیار کوچک برای سرو کاکائو مخصوص کودکان وجود دارد که برای خانواده‌ها ترتیب داده شده است.

5. نکته جالبی که در مورد فروشگاه‌های استارباکس وجود دارد محیط زیبا و طراحی اختصاصی آن است. در طراحی داخلی این فروشگاه‌ها تلاش شده تا هم به فضاهای مدرن و امروزی با استفاده از مبلمان و روشنایی‌های مصنوعی توجه شود و هم از چوب‌های کهنه و فرسوده و سنگ‌تراشی و کف بتنی برای تداعی یک محیط دنج و راحت استفاده کنند.

6. لبخند بخش جدانشدنی از وظایف کارمندان استارباکس است. بی‌شک خوش‌رویی و برخورد مناسب با مشتری اهمیت بسیار بالایی در ارائه خدمات و محصولات و فروش آن‌ها دارد. یکی از ویژگی‌های مثبت قهوه استارباکس خوش‌رویی کارمندان آن و داشتن لبخندی گرم و محبت‌آمیز است که در جهت رسالت شولتز یعنی تلاش برای تبدیل کردن این جهان به دنیایی بهتر عمل می‌کند!

موفقیت قهوه استارباکس، از دیروز تا امروز

امروزه موفقیت قهوه استارباکس تنها به آمریکا محدود نمی‌شود و به سطح جهانی رسیده است. مردم در سراسر دنیا از محصولات آن استفاده می‌کنند. موارد گوناگونی که در موفقیت این برند نقش داشتند را بررسی کردیم اما همان‌طور که پیش‌تر ذکر شد، شاید بتوان کیفیت بالای محصولات شرکت استارباکس را به‌عنوان مهم‌ترین وجه تمایز آن از سایر برندها و محصولاتشان دانست.

وقتی شرکت شما در زمینه یک محصول به موفقیت‌های آن‌چنانی دست پیدا کند طولی نمی‌کشد که شما تبدیل به یک نماد در بین مردم می‌شوید. امروزه ماگ و لیوان‌های استارباکس به‌عنوان نمادی از قهوه و انواع نوشیدنی گرم محسوب می‌شوند.

فروشگاه‌های استارباکس به محل‌هایی برای آسایش مردم در یک روز کاری و خسته‌کننده و یا جایی برای تفریح و خوش‌گذرانی با دوستان و خانواده تبدیل شده‌اند. این کمپانی حتی با شرکت‌های تجاری و برنامه‌های تلویزیونی هم همکاری دارد.

با اینکه تعداد زیادی از فروشگاه‌های این شرکت در سال‌های اخیر دچار بحران مالی شده بودند. اما همچنان محصولات آن از محبوبیت و فروش بالایی برخوردار بوده و نام آن در صدر جدول برندهای معروف به چشم می‌خورد.

اگر شما هم یکی از طرف‌داران واقعی قهوه و نوشیدنی‌ها کافئین‌دار هستید قطعاً نوشیدنی‌های استارباکس برای شما جذاب خواهد بود و علاقه دارید آن‌ها را امتحان کنید. تنوع بالا در طعم و وجود مزه‌های ثانویه باعث شده تا با هر سلیقه و ذائقه‌ای بتوانید از قهوه استارباکس و دیگر محصولات این کمپانی لذت ببرید.